
Najwięcej niebezpiecznych produktów do systemu Rapex zgłosiły w ubiegłym roku Węgry, Bułgaria i Hiszpania. Według przedstawicieli Komisji Europejskiej Polska sytuuje się daleko za tymi krajami. Produkty, które dzięki UOKiK-owi trafiły do unijnego systemu wczesnego ostrzegania, stanowiły 1% wszystkich zgłoszeń.
W opinii przedstawiciela UOKiK-u, którego poprosiliśmy o komentarz, liczba produktów zgłaszanych do systemu Rapex nie jest ani jedynym, ani miarodajnym wskaźnikiem aktywności danego państwa na polu przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu produktów niebezpiecznych. Ponadto na liczbę artykułów zgłaszanych do europejskiego systemu mogą wpływać rozbieżności krajowych systemów prawnych oraz procedur nadzoru rynku.
– W 2012 r. prezes Urzędu wszczął ponad 170 postępowań dotyczących zabawek. Nie wszystkie produkty zostały zgłoszone Komisji Europejskiej m.in. dlatego że nie stwarzały poważnego zagrożenia, bądź nie były sprzedawane poza granice naszego kraju, co jest warunkiem zamieszczenia notyfikacji w systemie Rapex. W większości przypadków postępowania były także umarzane z uwagi na podjęcie przez przedsiębiorcę dobrowolnych działań zmierzających do usunięcia zagrożeń poprzez całkowite wycofanie, a nawet zniszczenie zabawki – wyjaśnia Ernest Makowski z UOKiK-u.
Czy wiesz, że zestawienia niebezpiecznych produktów Rapex możesz dostawać co tydzień za darmo na swoją skrzynkę e-mail? Zamów bezpłatny biuletyn »