Eksperci ADAC sprawdzili 26 modeli fotelików. Fot. Materiały prasowe

W raporcie ADAC podsumowującym badanie fotelików przeprowadzone w maju 2021 r. znalazła się ocena 26 modeli. Wobec 5 eksperci mieli zastrzeżenia.

Ocenę „dobrą” uzyskało 18 z testowanych fotelików, trzy modele otrzymały ocenę „zadowalającą”. Pięć modeli zostało ocenionych jako „słabe”: jeden model nie przeszedł testu zderzeniowego, w czterech z nich wykryto niebezpieczne zanieczyszczenia w komponentach. 

W kategorii foteliki samochodowe 0-13 kg model Maxi-Cosi Tinca i-Size otrzymał ocenę 5 w zakresie bezpieczeństwa, zarówno podczas montażu na bazie, jak i na pasach. Plasuje go to w ogólnej ocenie jako model „dobry”. Inny model, tego samego producenta Maxi-Cosi Marble, również uzyskał ogólną ocenę „dobry”, podobnie jak Peg Perego Primo Viaggio Lounge, otrzymując 5 gwiazdek za bezpieczeństwo. Pomimo równie dobrej oceny bezpieczeństwa BeSafe izi Go Modular x1 (5 gwiazdek na bazie i pasach) w modelu wykryto substancje szkodliwe, przez co znacząco spadł w tabeli.

W kolejnej grupie wagowej 0-18 kg 4 gwiazdki w zakresie bezpieczeństwa otrzymały modele Axkid One, Osann Oreo 360, a także Swandoo Marie I. Ten ostatni nie zdał testu pod względem substancji szkodliwych. Model Peg Perego Primo Viaggio 360, otrzymał 3 gwiazdki za bezpieczeństwo.

W kategorii wagowej 9-36 kg dobrze wypadł model Recaro Tian Elite uzyskując 4 gwiazdki za bezpieczeństwo. Testerzy zwrócili jednak uwagę, że instalacja nie należy do najbardziej intuicyjnych, przyznając w tym zakresie 3 gwiazdki. Dobrze wypadł również pierwszy fotel 9-36 kg i-Size z osłoną tułowia zamiast pasów, Cybex Pallas G i-Size – ocena 4 gwiazdki za bezpieczeństwo. Fotelik samochodowy 9-36kg Britax-Römer Advansafix M zakończył test z ogólną oceną 3 gwiazdek. 
Foteliki samochodwe 15-36 kg.

W kategorii 15-36 kg najlepiej poradziły sobie Cybex Solution S i-Fix, Joie iTraver oraz Recaro Mako Elite 2 z oceną 4 za bezpieczeństwo.

Szczegółowy opis testów można znaleźć na stronie ADAC 2021.

Materiał przygotowany przez markę Lionelo.