Według raportu Deloitte w 2020 r. wydamy na świąteczne zakupy o 29% mniej niż w ubiegłym roku. Fot. Stock

W tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi Polacy planują przeznaczyć średnio 1318 zł. To o 29% mniej niż wydaliśmy w 2019 r. Takie są wyniki międzynarodowego badania Zakupy świąteczne 2020 przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Mieszkańcy innych badanych europejskich krajów przewidują jeszcze głębsze cięcia wydatków, sięgające ponad 43%. Najwyższy budżet na święta zaplanowali Hiszpanie – chcą wydać równowartość prawie 1660 zł. Z kolei najmniejsze wydatki na ten cel spośród mieszkańców badanych krajów przewidują Holendrzy. W związku z Bożym Narodzeniem ich portfel stanie się lżejszy o średnio 945 zł.

Z raportu wynika, że wśród upominków kupowanych dzieciom i nastolatkom pod choinkę dominować będą zabawki, prezenty związane z hobby, pieniądze i gadżety elektroniczne. Elektronikę lub zabawki klienci najczęściej zamierzają kupować online.

Badanie przeprowadzono między 29 października a 4 listopada 2020 r. wśród blisko 5 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Tegoroczna edycja analizowała dane z 5 krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Holandii.