Fot. Next Film

Na 5 stycznia 2024 zapowiedziano premierę nowej wersji Akademii Pana Kleksa z Tomaszem Kotem w tytułowej roli. Przedpremierowy pokaz z udziałem gwiazd i celebrytów odbył się 18 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na czerwonym dywanie oprócz Tomasza Kota i Antoniny Litwiniak (filmowa Ada Niezgódka) pojawił się także Piotr Fronczewski, który w nowej Akademii wcielił się w rolę tajemniczego Doktora Paj-Chi-Wo.

Zmiana, która od początku wywoływała sporo kontrowersji, to główna bohaterka. W książce Jana Brzechwy w pełnej magii szkole mogą uczyć się tylko chłopcy. Twórcy nowej adaptacji postanowili do szkoły Pana Kleksa wprowadzić zasady koedukacji.

Jak podaje portal Filmweb: Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej książki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

Nowa wersja Akademii Pana Kleksa powstała 40 lat po premierze filmu z 1984 r., który według niektórych mocno odstaje od współczesnych standardów. Już 5 stycznia będzie można się przekonać, czy spotkanie po tylu latach w Akademii będzie udane.

Oficjalny trailer filmu można obejrzeć TUTAJ.