– Nowe szanse dla naszych wystawców i zwiedzających na międzynarodowe kontakty i wchodzenie na nowe rynki stwarza współpraca z Polsko-Rumuńską Izbą Handlowo-Przemysłową – mówi prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Kielecki ośrodek dołączył do izby, by docierać do większego grona potencjalnych wystawców i wzmacniać pozycję wartościowego partnera do współpracy na rynku europejskim. 

Przedsiębiorstwa z Rumunii od wielu lat goszczą na wydarzeniach w Targach Kielce, m.in. Kids’ Time, techniki rolniczej Agrotech czy przetwórstwa tworzyw sztucznych Plastpol. Jak zaznacza dr Andrzej Mochoń, współpraca z Polsko-Rumuńską Izbą Handlowo-Przemysłową została nawiązana przede wszystkim z myślą o targach odlewnictwa Metal, branży dziecięcej Kids’ Time, tekstylnej My TexStyle i marek własnych Future Private Labels. – Mam nadzieję, że już podczas najbliższych edycji tych wydarzeń będziemy gościć wielu uczestników z tego kraju, a przede wszystkim zwiedzających – podkreśla szef kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

Wystawcy i zwiedzający z Afryki i Azji

Targi Kielce od lat współpracują z kilkunastoma izbami przemysłowo – handlowymi, stowarzyszeniami działającymi poza granicami Polski i ośrodkami targowymi na świecie. Tylko w ostatnich miesiącach nawiązały współpracę z Polsko – Tunezyjską Izbą Gospodarczą, Izbą Przemysłowo-Handlową Republiki Uzbekistanu i Stowarzyszeniem Przedsiębiorstw Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego Uzbekistanu – Uztekstilprom, Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja, Chińsko-Polską Izbą Gospodarczą, Stowarzyszeniem Gospodarki Odpadami KazWaste w Kazachstanie. Te relacje zostały nawiązane by skutecznie budować nowe wydarzenia w kieleckim ośrodku.

W ramach Targów Marek Własnych 6 i 7 listopada 2024 dzięki współpracy z izbą tunezyjską zostanie zorganizowane wydarzenie o roboczej nazwie XPand from MENA to CEE, podczas którego po raz pierwszy w Targach Kielce wystawcami będą firmy z Afryki Północnej. Współpraca z ośrodkami jak chiński Beijing Vista Exhibition, turecki Marsfairs International, banglijski GK Trade International czy hinduski Fair Logistics zaowocuje ciekawą ofertą wystawienniczą na targach tekstylnych 7–8 maja 2025.

– W ramach poszczególnych kooperacji tworzymy również platformy wymiany informacji. To spotkania i konferencje, podczas których eksperci przekazują tak potrzebne informacje o sprawdzonych praktykach funkcjonowania biznesu w danym kraju, sposobach i przepisach dotyczących wejścia na nowe rynku zbytu. Wejście na rynki Afryki czy Azji jest skomplikowane, dlatego organizujemy wydarzenia, podczas których przedsiębiorstwa przekonują się o swoich zdolnościach działania na nich i szybciej mogą podjąć kluczowe dla tych działań decyzje. Dla wystawców i zwiedzających udział w kompleksowym wydarzeniu zawsze owocuje kontaktami, do których dostęp bez udziału w targach jest ograniczony – mówi Joanna Marcjan, zastępca dyrektora wydziału targów w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

Z Targów Kielce do Kataru

Targi Kielce stale rozwijają także wydarzenia, które mają solidną pozycję w swoich branżach. W ramach współpracy z katarskim Dar Al-Sharq, wiodącym konglomeratem wystawienniczo-medialnym w regionie Zatoki Perskiej, przygotowują misję producentów oraz kupców z Polski na targi Kids Expo, odbywające się jesienią 2024 w Katarze. Firmy zainteresowane udziałem już mogą się zgłaszać do Targów Kielce.