Przedstawiamy wyniki 18. edycji konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców 2023.

Zabawki Roku 2023 pozwolą wyruszyć na ekspedycję do dowolnej książki, jaką mamy na półce za pomocą gry Nowe Strony od Rebela, ułożyć wieżę z tukanów z Manią Tukania od EPEE, skonstruować świecący kulodrom z klocków magnetycznych Cleverclixx od Lefleo.pl, czy z przezroczystych sześcianów kulodrom Trestle Tracks od QElements. Nagroda Rodziców – ten tytuł należy od dzisiaj m.in. do nosidła do noszenia na biodrze, wózka, który składa się jednym palcem czy nowego Ozobota, który uczy programowania.

Zwycięzcy konkursu Zabawka Roku

Gry
Producenci gier w Polsce tworzą jeden z najważniejszych rynków w Europie. Podobnie jest z graczami. Dlatego oferta każdego roku zaskakuje. Widać to także po wynikach konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców. Wśród najlepszych propozycji tego sezonu znalazła się gra strategiczna Orbito FlexiQ od Toyki. Ćwiczy spostrzegawczość oraz elastyczność poznawczą graczy.

W kategorii dla młodych graczy nagroda powędrowała do gry Feluś i Gucio grają w emocje Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To gra wspierająca prawidłowy rozwój emocjonalny przedszkolaka.

Nagroda Zabawka Roku trafia także do gry skojarzeniowej Nowe strony wydanej przez Rebela. To rozgrywka oparta na współpracy. Wspólnie wyruszamy na ekspedycję do dowolnej książki, jaką mamy na półce. To też szansa lepszego poznania współgraczy przez podążanie za ich skojarzeniami.

Najprostszy sposób na to, by dzieci w przystępny sposób poznały podstawowe twierdzenie matematyczne, zasadę Pitagorasa, to zabawa zestawem Rubanta Klocki Pitagorasa od Askato.

A nagrodzona Mania Tukania od EPEE to gra zręcznościowa polegająca na ustawianiu wieży z tukanów. Tu trzeba wykazać się zręcznością i kreatywnością.

Zabawki konstrukcyjne
Zabawki konstrukcyjne trenują kreatywność i logiczne myślenie. Do takich należy z pewnością zestaw konstrukcyjny z figurkami Lola i Lo Grapat od Lefleo.pl. Zainspiruje do nauki o kolorach, kształtach i wzorach, a także do sortowania, klasyfikowania i liczenia elementów.

Z kolei klocki magnetyczne Clixo od Nefere są bardzo elastyczne i pozwalają na nieograniczoną ilość kombinacji, budowli, konstrukcji. Ich silne magnesy z łatwością się przyczepiają, a cienki i elastyczny materiał, z jakiego są wykonane, wygina się, tworząc oryginalne kształty.

Tytuł Zabawka Roku wędruje także do świecącego kulodromu z klocków magnetycznych Cleverclixx od Lefleo.pl. To zabawka rozwijająca umiejętności rozwiązywania problemów, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. 

Po raz pierwszy nagrodę otrzymały dwa kulodromy. Drugi to Kulodrom Trestle Tracks od QElements. To system przezroczystych sześcianów – elementów konstrukcyjnych oraz płaskich kolorowych torów, które połączone ze sobą tworzą hipnotyzujący tor dla kulek.

Eksperymenty
Zestawy do samodzielnego eksperymentowania: Kolorowa Erupcja, Super Glutek, Puszysta Frajda, Wesoły Glutek od Krainy Eksperymentów zawierające bezpieczne składniki i przyrządy laboratoryjne pomogą zaspokoić naturalną potrzebę dzieci do odkrywania świata. A przy tym przybliżą im niektóre prawa fizyki i chemii.

Z kolei Naukowy Kalendarz Adwentowy SmartBee Club to 45 doświadczeń z 9 dziedzin nauki do wykonania na każdy z 24 dni adwentu. W środku znajdują się książeczka z wyjaśnieniem eksperymentów i naukowe akcesoria, do wykonania eksperymentów niezbędna jest aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością.

Edukacja
Lisciani Hi Tech Moja Lampka Edukacyjna od Dante to interaktywne urządzenie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które nauczy alfabetu, cyfr, logiki i języka angielskiego.

Interaktywna mapa edukacyjna MundiMap od ArtGlob to interesujący przewodnik po świecie. Pomoże dzieciom zdobyć wiedzę o społeczeństwach z różnych kontynentów, a także nauczyć się geografii i przyrody.

A edukacyjna gra planszowa Matka Ziemia od Tactic Games nauczy nas, jak wspólnie możemy uratować naszą planetę przed katastrofą ekologiczną.

Motoryka duża i mała
Jury nagrodziło Avatar Studio Manga Maped Creativ – podświetlaną tablicę do tworzenia własnych grafik. Zawiera szablony do tworzenia unikalnych kombinacji portretu, który można ozdabiać i stylizować. 

W rozwoju motoryki małej pomoże także wyjątkowo lekki jeździk Cariboo Team Movino. To propozycja dla dzieci, które ćwiczą utrzymywanie równowagi. Cztery lekkie koła, balansowy system skrętu, miękkie uchwyty tworzą pojazd, który pozwala aktywnie spędzać czas i uczyć się podstaw jazdy.

I jeszcze jedna propozycja zabawki sensorycznej Wigglytoy – to wijący się robaczek. Zrelaksuje i wpłynie na rozwój umiejętności manualnych, sensorycznych, intelektualnych i wyobraźni.

Ostatnią Zabawką Roku 2023 została seria przytulanek Warmies od Albi Polska do ogrzania w mikrofalówce lub schłodzenia w zamrażarce. Będą świetnym ukojeniem dla młodszych i starszych dzieci.

Wyróżnienia w konkursie Zabawka Roku

Jury wyróżniło Ingenuity. PrzytulaSówka Nally od ags92. To muzyczna zabawka z bluetooth, dzięki któremu odtworzy nagrany wcześniej głos mamy czytającej bajki lub śpiewającej kołysanki albo ulubioną muzykę ze Spotify lub YouTube’a.

Kotełki, gra z serii Smart Games od IUVI Games to indywidualne rozwiązywanie zadań logicznych z ciągle zwiększającym się poziomem trudności.

Wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku 2023 trafia także do gry Alicja w Krainie Czarów od Granny. To bajkowa rozgrywka w zbieranie największej liczby ciasteczek na przyjęcie u Szalonego Kapelusznika.

Na tę Gwiazdkę powracają Pędzące żółwie Extreme od Story House Egmont. To zmagania 6 żółwi na dłuższej trasie do sałaty, wędrówce pełnej zaskakujących niespodzianek przygotowanych przez złośliwe krety.

W Art Gallery wydanej przez Piatnika, gracze wcielają się w rolę przewodników szukających najlepszej trasy przez wystawę w Galerii Sztuki. Jest to gra rodzinna, w której poznamy czterdzieści osiem najsłynniejszych obrazów z różnych zakątków świata.

Matematykę poćwiczymy z Licz dobrze, bobrze!, grą matematyczną od Kapitana Nauki. Przedszkolaki nauczą się liczenia w zakresie 1–20 oraz umiejętności logicznego myślenia.

Z kolei drewniana gra logiczna Zgadnij, która krówka? od Mokopico pozwoli na naukę analitycznego myślenia nawet przez najmłodsze dzieci.

Jury wyróżniło Tajemnicę w 5 minut od Rebela – dedukcyjną grę dla całej rodziny. Pozwala ćwiczyć spostrzegawczość i skuteczną komunikację, angażując graczy w emocjonującą zabawę.

A na wieczór pełen śmiechu, śpiewu i tańca przyda się wyróżniony Hitster od TM Toys. To gra towarzyska, która sprawdza się, jeśli dobrze znasz ponad 300 największych hitów muzycznych z ostatnich 100 lat.

Na koncentrację w długie jesienne wieczory przydadzą się wyróżnione Klocki Micro Waffle: Papuga, Piesek i Kucyk od Marioinex. Można układać je jak puzzle, tworząc barwne układanki. Po zabawie można je schować do wygodnie zamykanej torebki strunowej.

Rozrywkę zapewni także Wood Craft Junior od Trefla. To seria drewnianych, starannie wykonanych puzzli dla dzieci. Każda układanka podzielona jest na 50 elementów o nieregularnych kształtach, które łatwo się łączą, ukazując ulubionego bohatera z licencji.

Gwiazdkowym hitem z pewnością stanie się interaktywne pióro edukacyjne Alilo D3C. Wspiera dziecko w nauce języka angielskiego w naturalny i angażujący sposób. Umożliwia interakcje utrwalające słownictwo, ćwiczące rozumienie mowy i rozwija zdolności komunikacyjne.

A zabawka dla najmłodszych odkrywców magiczny pojemnik Taf Toys od Bertoni Polska rozwija inteligencję emocjonalną i wyobraźnię, uczy kolorów i liczenia.

Rekomendacją na sezon karnawałowy będą kunsztownie wykonane kostiumy dla dziewczynek i chłopców Souza! od Solution Baby Care.

Zabawka Roku Nagroda Dzieci

Dzieci jak zwykle miały swoje zdanie. Ich wybory to pojazd elektryczny dziecięcy motocykl XRIDER Cruiser 12 Manty. Wydaje realistyczny dźwięk silnika, ma pulsujące światło tłoków i trzy tryby prędkości (8/12/16 km/h). Z hamulcem bębnowym, pompowanymi kołami 12″ i mocną baterią zapewnia jazdę na odległość do 12 km.

Piatnik zaprezentował drużynę robotów ze złomowiska ReBotz, które są składane ze wszystkiego, co znajdą. Wyposażone w deskorolki, parasole czy miotły, rzucają się, czołgają i jeżdżą po okolicy. Mogą wymieniać się częściami, aby wykonywać jeszcze ciekawsze sztuczki.

Nagroda Dzieci trafia także do mierEdu Tangram magnetyczny. Poznaję kształty od Kids’ Inspirations. To zabawa w manipulowanie geometrycznymi kształtami. Tworząc z nich obrazki, dzieci doskonalą koordynację ręka-oko, motorykę małą, koncentrację, logiczne myślenie, a także w przyjazny sposób zapoznają z angielskimi słówkami.

Uwagę dzieci przykuły mięciutkie, włochate Fluffie Stuffiez od MGA Entertainment Poland. Są idealne do przytulania, zabawy i kolekcjonowania. Aby odsłonić sympatycznego bohatera, trzeba wyskubać wierzchnią warstwę futerka, ćwicząc sprawność dłoni.

Dziewczynki postawiły na Rainbow High Color&Create MGA Entertainment Poland. Można je pokolorować zmywalnymi flamastrami, pobawić się we fryzjera oraz dzięki dodatkom modowym wystylizować.

Chłopców wciągnęły klocki Plus-plus od Dante. Dają możliwość tworzenia różnych konstrukcji, a budowanie się nie nudzi i jest atrakcyjne dla dziecka.

Przyszli paleontolodzy odnaleźli się w zabawie zestawem archeologa Adam Toys do Nefere. Można z nim poszukiwać kości dinozaurów zakopanych w piasku kinetycznym.

Odznaczone Nagrodą Dzieci Huggy Luv – interaktywna Panda i Koala od TM Toys – udzielą najmłodszym lekcji miłości, troski i odpowiedzialności. Producenci zaprojektowali opakowanie tak, aby stało się łóżeczkiem dla pluszaka.

Nagroda Rodziców – zwycięzcy

Wśród nagrodzonych w 18. edycji konkursu znalazła się firma Remi za Pakiet Multi, który stymuluje jednocześnie zmysł wzroku, dotyku i węchu. Pomaga dzieciom eksplorować kolory, różne tekstury oraz zapachy.

Nagroda Rodziców wędruje także do firmy Artsana za wózek Chicco Goody Xplus. Wystarczy jedno dotknięcie, a wózek sam się składa. Praktyczny, wygodny i w kompaktowym rozmiarze.

Wśród pomocy naukowych w tym sezonie warto zwrócić uwagę na tablicę edukacyjną Zielona Klasa. To autorski projekt firmy Naukowe Place Zabaw. Zachęca do aktywnej edukacji, angażuje wszystkie zmysły dzieci.

Jury doceniło też Kolorowe Bloki z motywami Happy Color od GDD. To proste i świetne narzędzie rozwoju dziecka. Zachęca do uruchomienia wyobraźni, pomaga trenować zdolności manualne i logiczne myślenie.

Nagroda Rodziców 2023 trafia też do serii książek Co kryje las? i Co kryje ciało? Wydawnictwa Tatarak. Tutaj wielowymiarowe ilustracje pozwalają odkryć tajemnice książek przy pomocy trzech kolorowych lup.

Znak jakości Nagroda Rodziców należy od dzisiaj do Nowego Ozobota Bit Plus od EduSense. Ten malutki robot zaprasza do nauki programowania i edukacji STEAM. W zestawie są też puzzle i gra Code the Globe, która pomaga w nauce logicznego myślenia, tworzenia algorytmów, a także ćwiczy pamięć i koncentrację.

Z kolei wyróżnienia wędrują do zestawu książek i kart Świat Emocji: Odkryj, Rozumiej, Wyrażaj! od Emocjolandii, który pomoże w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Wyróżniono także firmę Ameet za książkę Lego Books. Niezwykłe opowieści o smokach. Po zbudowaniu smoka z 85 klocków dzieci poznają legendy z Chin, Meksyku, Polski i Afryki Zachodniej.

Wszystko gra! Poznajemy instrumenty muzyczne (Kakadu, Jupi jo!) to wyróżniona książka Wydawnictwa Jedność, z której pióro Kakadu wydobędzie melodyjne dźwięki wprost z filharmonii.

Rodziców nieco starszych dzieci zainteresuje smartwatch dziecięcy Manta Junior Joy 4G. Pozwala na telefoniczny kontakt z rodzicem, liczenie kroków oraz lokalizację.

Propozycja dla najmłodszych to COLOResca Zestaw Maluchanaturalne kredki i farby.

Wśród wyróżnionych produktów znalazł się spacerowy wózek Air-X Woo Anex. Wystarczy użyć filtra na Instagramie, aby ożywić kosmitów narysowanych na jego tapicerce!

Uzupełnieniem tego sprzętu może być wyróżniony śpiworek do wózka Lodger Solution Baby Care. Pasuje do każdej gondoli i spacerówki. Można dostosować go do każdej pory roku, także z wykorzystaniem wersji wodoodpornej.

W wyprawach, ale też codziennym funkcjonowaniu w domu pomoże Wildride Nosidło wspomagające od Kids’ Inspirations. Pomaga w noszeniu dziecka „na biodrze”.

Wyróżnieniem Rodziców może też cieszyć się krzesło Chicco Crescendo Up. To wielofunkcyjny mebel, który z krzesełka do karmienia ewoluuje w pomocnik kuchenny i krzesło dla dorosłych (do 110 kg).

Konkurs Zabawka Roku, Nagroda Rodziców to prestiżowy plebiscyt, w którym najciekawsze produkty dla dzieci wybierają eksperci, dziennikarze branżowi i praktycy – znani rodzice. Konkurs organizowany jest już od dziewięciu lat przez redakcję Zabawkowicz.pl i cieszy się uznaniem rodziców, którzy doceniają produkty oznaczone znakami Zabawki Roku i Nagrody Rodziców. To gwarancja dobrego zakupu, bo produkty są sprawdzone i mają korzystny wpływ na rozwój dzieci.

Więcej o konkursie Zabawka Roku, Nagroda Rodziców na stronach www.zabawkaroku.pl i www.nagrodarodzicow.pl