Politechnika w Mediolanie. Fot. Kiban | Wikimedia Commons

Marek Jankowski z „Branży Dziecięcej” został zaproszony do współtworzenia Międzynarodowego Manifestu Wzornictwa Zabawek (International Manifesto on Toys Design). Ma to być narzędzie dla osób zaangażowanych w projektowanie, produkcję i dystrybucję towarów i usług adresowanych do dzieci.

Projekt organizuje Politechnika w Mediolanie, prowadząca pierwsze międzynarodowe studia w zakresie designu zabawek i artykułów dziecięcych. Przedstawiciel uczelni kontaktował się wcześniej z naszym redaktorem naczelnym na targach w Norymberdze.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie odgrywa zabawa w rozwoju człowieka. Dzieci mają swoje prawa, dlatego musimy cały czas pamiętać o ich znaczącej roli, pracując nad nowymi projektami. Chcemy zebrać, porównać i podsumować obecną wiedzę na ten temat, a także zachęcić do rozwijania nowych idei w tej dziedzinie” – piszą w zaproszeniu do współpracy koordynatorzy projektu Luca Fois i Francesco Schianchi z Laboratorium Branż Kreatywnych Politechniki w Mediolanie (Cilab).

Wstępna wersja manifestu składa się z 16 pożądanych cech, które powinna posiadać zabawka lub gra. Dotyczą one wyglądu, funkcji i pozostałych cech produktu. Prace nad dokumentem będą odbywać się w 3 etapach:

  1. Badania, zebranie i porównanie 16 cech (od kwietnia do września 2016 r.).
  2. Prace redakcyjne (od września do grudnia 2016 r.).
  3. Publikacja i rozpowszechnianie Manifestu przez cały rok 2017, który miałby zostać Międzynarodowym Rokiem Designu Zabawek i Produktów dla Dzieci.

Projekt wspiera firma Hape. Jego rozpoczęcie zaplanowano na Mediolański Tydzień Designu (Milan Design Week), odbywający się 12-17 kwietnia.