Wózki z przeszłości w Katowicach
Wózki z przeszłości w Katowicach. Fot.  Muzeum Historii Katowic

Do 9 lutego 2014 r. w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, przy ul. Rymarskiej 4, obejrzeć można wystawę Powijaki, chusty, wózki. Wielkie podróże małego człowieka.

Na ekspozycji zostaną przedstawione fotografie, obrazy oraz eksponaty związane z noszeniem i przewożeniem dziecka, m.in. chusty, wózki, chodziki. – Do początku XX w. dzieci noszono na rękach, w chustach czy nosidłach. W miarę upowszechnienia się medykalizacji porodu oraz lekarskiej opieki nad niemowlęciem, wraz z bogaceniem się społeczeństwa posiadanie wózka dziecięcego stało się normą i oczywistością. Chcieliśmy na naszej wystawie pokazać te zmiany – mówi organizatorka projektu Agnieszka Fedorów-Skupień.

Wystawie towarzyszyć będą również wydarzenia dodatkowe. Organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty noszenia dzieci w chustach, sesja zdjęciowa oraz naukę zumby dla mam z dziećmi w chustach.

Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu zapowiadającego wystawę. Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 10-18, w weekend wystawa jest otwarta od 10 do 15.

Wózki z przeszłości w Katowicach
Wózki z przeszłości w Katowicach. Fot.  Muzeum Historii Katowic