Warentest wskazał niebezpieczne zabawki
Warentest wskazał niebezpieczne zabawki. Fot. sxc.hu

Niemiecka fundancja Warentest przeprowadziła test drewnianych zabawek, który pozwolił na wykrycie produktów stanowiących zagrożenie dla dzieci. Na liście niebezpiecznych zabawek znalazły się również takie, które są dostępne na polskim rynku.

W kategorii Gryzaczki i zawieszki na wózek za produkt niebezpieczny został uznany klaun firmy Hess. Eksperci stwierdzili, że ryzyko dla dzieci stwarzają trzy produkty w kategorii Zabawki motoryczne: straż pożarna (Lena), gra zręcznościowa – Staw ze zwierzątkami (Hess) oraz przybijanka firmy Beluga. Ponadto w opinii specjalistów niebezpieczne dla najmłodszych są również drewniane puzzle (Happy People), zabawka do pchania Spedino (Selecta), klocki z wózkiem Mula (Ikea) oraz trzy produkty z kategorii Pojazdy: Moja Pierwsza Kolejka (Brio), jeep (Ostheimer) oraz lokomotywa z dwoma wagonikami (Eichhorn).

Szczegóły dotyczące tego, jakie zagrożenia zostały przez ekspertów wykryte w testowanych zabawkach znaleźć można na money.pl. Pełna, płatna wersja testu dostępna jest na stronie fundacji Pro-Test.

Raport Warentest skomentował dla „Branży Dziecięcej” Ulrich Brobeil, dyrektor Niemieckiego Związku Przemysłu Zabawkarskiego (DVSI).

Trzeba jasno powiedzieć, że kwestia bezpieczeństwa zabawek traktowana jest przez przemysł zabawkarski bardzo poważnie. Przestrzegamy ustalonych ustawowo wartości granicznych w ramach dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek, stanowiącej jednolity standard. Fundacja Warentest zastosowała własne wymogi w odniesieniu do swoich ocen w teście. Podobnie wygląda to w kwestii stosowanych przez tę organizację metod przeprowadzania analiz, które po części wyraźnie odbiegają od ogólnych standardów badawczych. Z tego powodu wyniki uzyskane przez Fundację są dla nas często niezrozumiałe. Zabawki to jeden z najsilniej obwarowanych przepisami towarów konsumpcyjnych w Europie. Plastikowe łyżeczki dla lalek podlegają surowszym wymogom niż łyżeczki z tego samego tworzywa przeznaczone dla dzieci. Protestujemy przeciwko sugestiom, że bezpieczeństwo zabawek nie jest przez nas gwarantowane.

Wywiad z Ulrichem Brobeilem – w najbliższym numerze „Branży Dziecięcej”, który ukaże się na przełomie grudnia i stycznia.

Warentest wskazał niebezpieczne zabawki
Warentest wskazał niebezpieczne zabawki. Fot. sxc.hu