
Współcześni rodzice szukają dla swoich dzieci zabawek, które odznaczają się trwałością, jakością i bezpieczeństwem użytkowania. Fińska marka Plasto od 70 lat z powodzeniem spełnia te standardy. Mieszkańcy Finlandii pokochali ją za… jeżdżący ogórek i docenili ponadczasowość jej produktów – do tego stopnia, że chętnie przekazują je z pokolenia na pokolenie.
Lasy, jeziora, zorza polarna i oczywiście Święty Mikołaj.
To prawdopodobnie pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o Finlandii. A skoro jest Święty Mikołaj, to muszą też być… zabawki! Tak się składa, że Finowie mają szczególny sentyment do jednej z nich. Mowa o Księżycowym Zwierzaku z Ogórkowej Krainy.
Brzmi dziwnie? Być może, ale to właśnie legendarny zielony jeździk w kształcie ogórka podbił serca mieszkańców Finlandii i na stałe wpisał się do historii fińskiego przemysłu zabawkarskiego. Za sukces jeździka odpowiada Plasto – marka z ponad 70-letnim doświadczeniem w branży zabawek, której polskim dystrybutorem jest firma Tactic Games.
Zabawki, które łączą pokolenia
Marka Plasto powstała w 1954 r., a jej fabryka zlokalizowana jest w malowniczej scenerii miasta Mariehamn – stolicy archipelagu Wysp Alandzkich. Firma od początku specjalizowała się w produkcji zabawek, które miały przetrwać próbę czasu. Wykonane z wysokiej jakości bezpiecznego plastiku wyróżniały się trwałością – chodziło o to, żeby zabawki Plasto można było przekazywać z pokolenia na pokolenie. Zamierzenie to udało się zrealizować w stu procentach. Pracownicy firmy nie bez dumy przyznają, że zdarzają się klienci, którzy szukają części zapasowych do jeździków, które są w ich rodzinach od kilku dekad i właśnie trafiają w ręce ich dzieci czy wnuków.
Od początku stawiano też na intensywne kolory i przyciągające uwagę projekty pobudzające dziecięcą wyobraźnię i zachęcające do kreatywnej zabawy. Mali odkrywcy i ich rodzice najbardziej upodobali sobie chodziki, jeździki i hulajnogi, a także ciężarówki i traktory, którym niestraszne były nawet najbardziej wymagające wyprawy w teren. Dużą popularnością cieszyły się także zabawki do piaskownicy oraz zestawy naczyń.
Kultowy jeździk w kształcie ogórka produkowany był w latach 1971–1988. Dziś można go kupić tylko z drugiej (lub kolejnej) ręki, co jednak wiąże się z konkretnym wydatkiem, bo cena flagowego produktu Plasto może wynosić nawet kilkaset euro. Takie są jednak koszty sławy – Księżycowy Zwierzak z Ogórkowej Krainy otrzymał w 2012 r. tytuł najśmieszniejszej zabawki wszech czasów w plebiscycie organizowanym przez Fińskie Muzeum Zabawek. Poza tym jeździk doczekał się nawet upamiętnienia na znaczku pocztowym.

Przemyślany proces produkcji
W fabryce Plasto produkującej ok. miliona zabawek rocznie pracuje 25 osób. Nad jakością czuwa kierownik produkcji, Jonny Henriksson, którego zadaniem jest kontrola projektów i pilnowanie, aby każda najmniejsza część od początku spełniała normy bezpieczeństwa.
Produkty marki są wykonane z polipropylenu i polietylenu, które są wtryskiwane do form, dzięki czemu uzyskuje się precyzyjnie dopracowane kształty. Zabawki i materiały, z jakich są wykonane, nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i spełniają rygorystyczne normy narzucone przez Unię Europejską. Transparentność produkcji zapewnia starannie prowadzona dokumentacja w ramach systemu Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP).
Produkty Plasto, oprócz tego, że przechodzą dwuetapowe testy – najpierw chemiczne, a następnie mechaniczne – są montowane ręcznie, co zapewnia dodatkową kontrolę, zanim zabawki trafią domagazynów i na sklepowe półki. Ponadto tworzywo, z którego są wykonywane zabawki, jest dopuszczone do kontaktu z żywnością.
Producent nie spoczywa na laurach i nie ustaje w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie cichych kół, dzięki którym dzieci mogą bawić się pojazdami w domu i przedszkolu, nie generując dodatkowego, męczącego hałasu.
W trosce o środowisko
Zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko zajmują szczególne miejsce w filozofii marki. Producent stara się myśleć długoterminowo, stąd mocny nacisk na trwałość i ponadczasowość zabawek. Stosowanie formowania wtryskowego to sposób na zminimalizowanie ilości generowanych odpadów, ponadto część elementów jest wykonywanych z plastiku pochodzącego z recyklingu.

W ostatnim czasie Plasto jeszcze chętniej sięga po bioplastik na bazie trzciny cukrowej. Jest to surowiec w 100% odnawialny, a zastosowano go między innymi do produkcji zestawu naczyń dla dzieci w wieku 1–6 lat, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku 2024 oraz nagrodę Kids’ Time Star na targach Kids’ Time 2025 w kategorii Produkty przyjazne dla planety.
Dystrybutorem zabawek Plasto w Polsce jest sieć sklepów Świat Zabawek.