
5 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie od stycznia do września 2024 r. sprawdziło oznakowanie 14 modeli wózków dla dzieci o wadze do 22 kg. Kontroli poddano zarówno spacerówki, same gondole, jak i wózki 2 w 1. Dodatkowo eksperci w laboratorium sprawdzili parametry fizyczno-mechaniczne wózków wpływające na bezpieczeństwo małych użytkowników.
Sprawdzono: 1 importera, 6 pierwszych dystrybutorów, 2 hurtownie, 13 placówek detalicznych, w tym 4 sklepy wielkopowierzchniowe. 4 produkty pochodziły z Polski, 2 – z innych krajów UE, a 8 – z Chin.
Prawidłowe oznakowanie
W wyniku kontroli oznakowania stwierdzono nieprawidłowości w 6 z 14 modeli wózków: niekompletna instrukcja użytkowania; brak, niepełne lub nieprawidłowe ostrzeżenia i oznaczenia bezpośrednio na produkcie, m.in. brak wskazania słownego lub piktogramu o maksymalnej wadze dziecka, dla którego przeznaczony jest wózek; ostrzeżenia na produkcie w języku obcym, bez polskiej wersji językowej.
Badania laboratoryjne
Wady konstrukcyjne wykryto w 7 z 14 modeli wózków dziecięcych. Inspektorzy IH zakwestionowali:
• 6 modeli za nieskuteczne pasy pozwalające na wysunięcie się dziecka mimo zapięcia, klamrę psującą się lub wypinającą podczas przykładania sił, co stwarza ryzyko wypadnięcia dziecka, a w konsekwencji urazów ciała, w tym głowy;
• 3 modele za oddzielanie się małych elementów – ryzyko połknięcia ich lub zadławienia się przez dziecko;
• 2 modele za niewłaściwe szczeliny w strefie dostępu dziecka – ryzyko przycięcia, zaklinowania lub nawet zmiażdżenia rączek lub nóżek.
W pojedynczych modelach stwierdzono:
• brak stabilności
• zadziory na elementach dostępnych dla dziecka
• niewłaściwy, zaniżony kąt pochylenia siedziska i oparcia , co stwarza ryzyko nadwyrężenia kształtującego się układu mięśniowo-szkieletowego dziecka.
Listę skontrolowanych produktów można znaleźć na uokik.gov.pl.
Przedsiębiorcy do kontroli typowani są na podstawie monitoringu własnego Inspekcji Handlowej i UOKiK-u, wyników wcześniejszych kontroli, a także sygnałów od konsumentów i innych przedsiębiorców.