Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2022 r. będzie świętować 40 lat istnienia. Aby symbolicznie zainaugurować jubileuszowy rok, 15 grudnia, gdy zapadnie zmrok, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zaświeci się na zielono.

– Świętować będziemy cały rok. W planach uroczysta gala jubileuszowa z udziałem przyjaciół w maju, inne mniejsze i większe niespodzianki artystyczne, specjalna edycja „Kawy z Gwiazdą”, aukcje, koncert online, debata o prawach dziecka, warsztaty prawne, również stałe wydarzenia jak Gala Konkursu Świat Przyjazny Dziecku czy też Gala Konkursu Kancelaria Przyjazny Dziecku, będą miały specjalny jubileuszowy charakter – zapowiada Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, manager ds. PR i Promocji, członek Zarządu Krajowego KOPD.

Idea powołania Komitetu „poczęła się – jak w swoich wspomnieniach napisała Maria Łopatkowa, założycielka Komitetu – „ze zmowy ludzi nieobojętnych na krzywdę dziecka. To oni w poczuciu bezsilności szukali sojuszników. Pisali, dzwonili, wołali. Tak tworzył się Komitet zanim jeszcze powstał”. Zjazd założycielski odbył się 21 listopada 1981 r., na którym ustalono, że pierwsze posiedzenie Zarządu Krajowego odbędzie się 13 grudnia. Odbyło się, nielegalnie.

Komitet od lat promuje prawa dziecka, prowadzi diagnozę i terapię dzieci krzywdzonych, udziela porad i informacji prawnych oraz konsultacji psychologicznych, prowadzi mediacje rodzinne; od 20 lat organizuje Konkurs Świat Przyjazny Dziecku, który pomaga rodzicom i opiekunom w wyborze książek, zabawek i miejsc przyjaznych dzieciom (www.swiatprzyjaznydziecku.pl).

Najnowszy duży projekt KOPD to Akademia Dobrego Rozstania – przewodnik „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” i platformę edukacyjną dla rodzin, które znajdują się w procesie rozstania i specjalistów z nimi pracujących.