
Od lutego do kwietnia 2024 r. wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej w Białymstoku, Kielcach, Olsztynie i Rzeszowie sprawdziły konstrukcję i oznakowanie 11 modeli rowerów dziecięcych. Sprawdzono sklepy detaliczne oraz 1 sklep wielkopowierzchniowy. Skontrolowane rowery dla dzieci pochodziły: 5 z importu, 5 z Polski, 5 z innego kraju UE.
Weryfikacji poddano cechy fizyczno-mechaniczne rowerów dziecięcych na podstawie wymagań określonych w normie PN-EN ISO 8098:2023-06 Rowery. Wymagania bezpieczeństwa dla rowerów dziecięcych. Inspektorzy nie stwierdzili wad konstrukcyjnych, natomiast wyłącznie w zakresie oznakowania i instrukcji użytkowania zakwestionowano 6 z 11 rowerów. W przypadku 4 rowerów brakowało danych identyfikacyjnych producenta, dodatkowo w jednym z nich danych identyfikujących produkt, zapisy w instrukcjach użytkowania dwóch rowerów były niekompletne, a w jednym przypadku instrukcja w ogóle nie została dołączona.
Od stycznia do kwietnia 2024 r. Inspekcja Handlowa poddała kontroli także rowerki trójkołowe (6 modeli) i hulajnogi dla dzieci 29 modeli). Weryfikacja dotyczyła zarówno oznakowania, jak i bezpieczeństwa konstrukcji. Sprawdzono sprzedawców hurtowych oraz sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Skontrolowane rowerki trójkołowe i hulajnogi dziecięce pochodziły: 32 z Chin i po 1 z Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.
Zakwestionowano 25 na 35 zbadanych rowerków i hulajnóg. 10 modeli (2 rowerki i 8 hulajnóg) – wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych. W 8 modelach (3 rowerki i 5 hulajnóg) badania wykazały tylko wady w konstrukcji. 7 modeli (1 rowerek i 6 hulajnóg) posiadało zarówno niezgodności oznakowania/formalne, jak i konstrukcyjne.
Błędy konstrukcyjne w kontrolowanych modelach rowerków trójkołowych objęły niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą (mogą doprowadzić do zmiażdżenia palców czy innych części ciała, jeżeli te zostaną w nich uwięzione) oraz brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy (ryzyko niewłaściwej regulacji kierownicy). W przypadku hulajnóg inspektorzy mieli zastrzeżenia co do:
- zaniżonej średnicy przednich kół (przy zetknięciu z przeszkodą/nierównością mogą jej nie pokonać, lecz spowodować nagłe zatrzymanie pojazdu, a w konsekwencji upadek użytkownika);
- niewystarczającej wytrzymałości rurki kierownicy (uszkodzenie kierownicy może skutkować upadkiem dziecka podczas jazdy);
- zaniżonej średnicy zakończeń uchwytów kierownicy (może spowodować ich niekontrolowane zsunięcie z kierownicy podczas jazdy).