7 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu od stycznia do kwietnia 2024 r. sprawdziło oznakowanie 35 modeli zabawek miękkich z wypełnieniem – pluszowe maskotki, miękkie książeczki, lalki i piłki.

Badane zabawki pochodziły z: Chin – 24, Polski – 6, Indonezji – 2, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji – po 1.

Na 35 modeli zabawek w 10 inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości, w 4 przypadkach – więcej niż 1. We wszystkich 10 przypadkach była to niewłaściwie sporządzona deklaracja zgodności. W 2 przypadkach – niekompletna instrukcja użytkowania, a w kolejnych 2 niezasadnie umieszczone ostrzeżenie „0-3”, czyli „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”.

W badaniach laboratoryjnych sprawdzano m.in. trwałość szwów, obecność małych elementów i dostęp do wypełnienia, które może zostać połknięte przez dziecko. Tu stwierdzono nieprawidłowości w 8 przypadkach.

UOKiK opublikował także raport z kontroli zabawek pod kątem ich palności, jaką przeprowadzono od października do grudnia 2023 r. Pod lupę wzięto peruki, stroje, kostiumy i miękkie maskotki. Zabawki badane w zakresie palności pochodziły z Chin (27 modeli), z Indonezji, Polski, Włoch (po 1 sztuce).

Nieprawidłowości formalne pojawiły się w 6 zabawkach: brak wymaganych ostrzeżeń, m.in. „Trzymać z dala od ognia”, niewłaściwie sporządzona deklaracja zgodności lub jej brak, brak danych producenta i importera. Badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości w 6 przypadkach: przekroczony dopuszczalny czas palenia się materiału, z którego wykonano zabawkę, co niesie ryzyko poparzenia i pożaru; dostęp do wypełnienia
z materiału włóknistego – ryzyko zadławienia lub uduszenia; zbyt małe elementy – ryzyko zakrztuszenia w przypadku połknięcia przez dziecko.

Więcej szczegółów oraz listę skontrolowanych produktów można znaleźć tutaj.