Publikujemy List otwarty polskiej branży zabawek i artykułów dla dzieci, który powstał w związku z masowym napływem towarów spoza UE za pośrednictwem azjatyckich platform sprzedaży online.
List Otwarty nr 2 został przekazany do przedstawicieli władzy państwowej z prośbą o przeczytanie i wysłuchanie opinii polskich przedsiębiorców oraz z prośbą o wsparcie w ochronie polskich przedsiębiorców przed upadłością firm. Przekazano do:
- Ministerstwa Rozwoju i Technologii
- UOKIK
- Europarlamentarzystów z Komisji IMCO
- Europarlamentarzystów z Komisji ENVI
- Ministerstwa Finansów
- Krajowej Informacji Skarbowej
- Krajowej Administracji Skarbowej
- Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw
- Redakcji branżowych
Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych poinformowało o pierwszym sukcesie akcji: po otrzymaniu Listu Otwartego europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz rozpoczęła działania w Europarlamencie i w mediach społecznościowych, opisując sytuację branży, m.in. podczas spotkania „Suwerenność na jednolitym rynku cyfrowym – przesłuchanie grupy EPP”, które odbyło się 11.09 w siedzibie Europarlamentu w Brukseli. Relację ze spotkania można obejrzeć tutaj.
List otwarty polskich przedsiębiorców związanych z branżą zabawek i artykułów dziecięcych
do organów władzy państwowej i unijnej, opinii publicznej oraz mediów.
Dotyczy napływu towarów spoza Unii Europejskiej za pośrednictwem platform sprzedaży online.
Szanowni Państwo,
Sytuacja polskich przedsiębiorców w ostatnich miesiącach pogarsza się dramatycznie z powodu masowego napływu produktów sprzedawanych w naszym kraju, a w zasadzie w całej Unii Europejskiej, przez azjatyckie internetowe platformy sprzedażowe (przykładowo Temu, Aliexpress, Shein, Wish, Pandabuy).
Branża zabawek bardzo zmieniła się w ostatnich latach, jeśli chodzi o kanały sprzedaży. Pandemia oraz inflacja wpłynęły na olbrzymi rozwój sprzedaży internetowej, a konsumenci ze względu na trudną sytuację ekonomiczną częściej zaczęli poszukiwać produktów, które są dla nich przystępne cenowo. Konkurowanie na równych zasadach unijnych przedsiębiorców z tymi, którzy zdalnie spoza UE oferują produkty, stało się niemożliwe. Mamy do czynienia bowiem z sytuacją, w której olbrzymie ilości produktów nie tylko są stale oferowane w drastycznie niższych, praktycznie dumpingowych cenach, ale również dostarczane bezpośrednio z Chin w ciągu maksymalnie 9 dni za darmo, z możliwością darmowego zwrotu.
Na przedsiębiorcach unijnych oferujących zabawki ciąży coraz większa ilość obowiązków, np. w zakresie bezpieczeństwa, jakości, ochrony środowiska, których wykonanie powoduje, że cena produktu dla odbiorcy końcowego/konsumenta jest wyższa. Nie jest natomiast jasne, czy internetowi sprzedawcy spoza UE dostarczający zabawki bezpośrednio do odbiorcy końcowego/konsumenta spełniają te wszystkie obowiązki – zgodnie z prawem nie powinno się oferować produktów niezgodnych (źle oznakowanych, niebezpiecznych), ale w naszej ocenie żadna instytucja unijna ani polska nie kontroluje skutecznie na szeroką skalę pod kątem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa, jakości, ochrony środowiska produktów dostarczanych na podstawie zakupów prywatnych za pośrednictwem azjatyckich internetowych platform sprzedażowych. To powoduje, że towary unijnych przedsiębiorców stają się całkowicie niekonkurencyjne i prowadzi do upadku branży zabawek i artykułów dziecięcych, a co za tym idzie, utraty przez wielu pracowników miejsc pracy. Należy podkreślić, że wiele podmiotów w naszej branży to firmy rodzinne z bogatą tradycją, doceniane także na zagranicznych rynkach.
Ostatnie miesiące dostarczyły nam wielu informacji, które są zatrważające i wskazują na konieczność pilnej kontroli działalności azjatyckich internetowych platform sprzedażowych, jak Temu, Aliexpress, Shein, Wish, Pandabuy, jak też produktów na nich oferowanych.
Przede wszystkim pojawia się istotna wątpliwość, czy każdy produkt oferowany konsumentom w Polsce na w/w platformach jest zgodny z obowiązującymi przepisami, np. w przypadku zabawek sprawdzenia wymaga kwestia oznaczeń oraz zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa. W opublikowanym raporcie Toy Industries of Europe (TIE) informuje o kontrolowanym zakupie 19 zabawek na internetowej platformie Temu, które następnie zostały poddane badaniom laboratoryjnym w UE – okazało się, że żadna z nich nie była legalnie sprzedawana w UE, a 18 stanowiło rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że obecnie trwające prace nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa zabawek (zastąpi dyrektywę ws. bezpieczeństwa zabawek), wbrew szumnym zapowiedziom nie wprowadzają żadnego rozwiązania, które realnie chroniłoby unijnych konsumentów przed napływem niebezpiecznych zabawek. Wprowadzenie cyfrowego paszportu produktu będzie kolejnym obciążeniem administracyjnym podnoszącym koszt wyprodukowania i wprowadzenia zabawek na rynek przez odpowiedzialnych przedsiębiorców. Nie będzie on natomiast barierą dla nieuczciwych firm i sprzedawców internetowych. Podobnie zaostrzenie przepisów chemicznych zwiększy koszty produkcji odpowiedzialnym przedsiębiorcom, ale nie będzie przestrzegane przez nieuczciwe firmy i sprzedawców internetowych. Niestety w naszej ocenie Unia Europejska zamiast polepszyć sytuację konsumentów i przedsiębiorców z własnego rynku, znacznie ją pogarsza. Naszym zdaniem planowane rozporządzenie doprowadzi do znaczącego wzrostu cen produktów oferowanych przez unijnych producentów i importerów oraz zwiększy tym samym atrakcyjność ofert tzw. online marketplace. W dalszym ciągu te produkty będą wchodziły na rynek europejski.
Działania wspomnianych platform mogą mieć wpływ na interesy przedsiębiorców mających siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w Polsce poprzez:
– wzrost liczby likwidowanych przedsiębiorstw, które nie wytrzymały nierównej konkurencji oraz przypadków przenoszenia działalności do innych państw, a to z kolei przyczynia się do potencjalnego wzrostu bezrobocia w wyniku likwidacji miejsc pracy,
– napływ ogromnych ilości produktów, które nie są kontrolowane na masową skalę,
– niewłaściwe przetwarzanie danych użytkowników aplikacji sprzedażowej.
Wyjaśnienia wymaga, czy platformy te stosują techniki manipulacyjne w celu nakłonienia konsumentów, aby wydawali jeszcze więcej. Przykładowo w Temu konsumenci są zapraszani do gry (kręcące się koła fortuny), aby odblokować dodatkowe kupony i rabaty. Ponadto stwierdzono już, że platforma narusza nowy unijny akt prawny o usługach cyfrowych (DSA) m.in.:
– nie dostarcza konsumentom niezbędnych informacji o przedsiębiorcach i w związku z tym nie jest w stanie poinformować, czy produkt spełnia wymogi UE w zakresie bezpieczeństwa produktów;
– stosuje techniki manipulacyjne w celu nakłonienia konsumentów do wydawania większej kwoty,
– utrudnia zamknięcie konta w przypadku chęci opuszczenia aplikacji/konta.
Ponadto masowa ilość przesyłek spowodowała, że firmy kurierskie rezygnują z obsługi polskich przedsiębiorców lub nie są w stanie realizować ich przesyłek. Wymaga się zmiany umów ze względu na mniejszą ilość wysyłanych paczek. Niepokojące jest też zjawisko darmowej i szybkiej dostawy z Chin, niezależnie od wartości zamówienia. Obecnie przesyłki z Chin docierają do Polski w 9 dni (średnia dla ok. 70% przesyłek w Temu), nie jak kiedyś ponad 20 dni.
Z naszych obserwacji wynika, że np. platforma Temu masowo reklamuje się w mediach społecznościowych. Pojawia się tu wątpliwość, czy reklamy te są oznaczane zgodnie z zasadami wskazanymi przez UOKiK. Sprawdzenia wymaga, czy oferowane są rabaty lub umieszczane linki do ofert bez oznaczenia, że przekierowanie następuje na platformę spoza UE, co mogłoby wprowadzać konsumenta w błąd.
Aplikacje omawianych sklepów wymagają weryfikacji co do tego, czy są zagrożeniem dla danych osobowych i prywatności. Przeciwko Temu złożono już pozwy zbiorowe dotyczące prywatności, twierdząc, że uzyskuje dostęp do dosłownie całej zawartości danych w telefonie, a aplikacja zawiera niebezpieczne złośliwe oprogramowanie szpiegujące.
Z doniesień prasowych wiemy, że Francja opracowuje nałożenie opłaty na przesyłki z azjatyckich portali w celu ograniczenia zjawiska tzw. ultra fast fashion. Komisja Europejska po licznych skargach podobno przygotowuje projekt oclenia każdej takiej przesyłki. Jednak żadna z tych propozycji nie rozwiąże problemu, bo to nadal będą mniejsze obowiązki i koszty niż te, które ciążą na unijnych przedsiębiorcach, takie jak: rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ponoszenie kosztów transportu (w tym ubezpieczenia), przeprowadzanie badań i kontroli, sporządzanie deklaracji zgodności, docelowo rejestracja zabawek (a konkretnie unikalnego identyfikatora produktu i unikalnego identyfikatora operatora) w unijnym rejestrze. Skoro w przypadku zabawek bardzo rygorystycznie sprawdza się polskich przedsiębiorców, to należy z co najmniej taką samą starannością sprawdzać także podmioty spoza UE oferujące produkty naszym konsumentom. Należy także analogicznie traktować takie podmioty w sytuacji wykrycia braku zgodności z wymaganiami – polscy przedsiębiorcy muszą wycofywać niezgodne produkty z obrotu, zwracać koszty badań, ponosić koszty zamieszczania ogłoszeń w ogólnopolskiej prasie czy ponosić koszty utylizacji, podczas gdy podmioty spoza UE sprzedające produkty przez azjatyckie portale (ale także np. przez Amazon) – mają po prostu produkt usuwać z oferty portalu, jak wynika z unijnego rejestru produktów niebezpiecznych.1
W związku z powyższym wzywamy do natychmiastowego podjęcia działań w celu ochrony polskich konsumentów i przedsiębiorców, zanim skutki będą tragiczne dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i gospodarki.
Podpisano:
- 4 Kidz Polska Sp. z o.o. ul. Cyfrowa 6 71-441 Szczecin
- PM INVESTMENT GROUP Napert, Soszyński Sp. k., ul. Podkowy 18, 04-937 Warszawa
- Tullo Katarzyna Abramczuk, ul. Olechowska 83, 92-403 Łódź
- Tulilo® Sp. z o.o., ul. Wapienicka 4B, 43 – 382 Bielsko-Biała
- Hipo P.G. Gołda Sp. j., Bieniewo Parcela 27 05-870 Błonie
- QElements Lidia Wieteska-Mazur, ul. Obrońców Pokoju 41, 05-800 Pruszków
- Norimpex Sp z o.o Sp.k., ul Osadnicza 35, 65-785 Zielona Góra
- Czapska Sp. k., ul. Puławska 48, 05-500 Piaseczno
- Alba Moli Sp. z o.o., Ul. Rzymska 4, Warszawa
- EPEE Polska Sp. z o.o., al. Bohaterów Warszawy 15-16, 70-370 Szczecin
- Eco and more Sp z o. o., ul. Widok 8, 00-023 Warszawa
- ZABAWKARSTWO WOJCIECH BĄCZEK, UL.GDAŃSKA 80, 07-100 WĘGRÓW
- ARTYK Sp. z o.o., ul. Zbąszyńska 3A, 91-342 Łódź
- DUMEL Sp. z o.o. UL.MODULARNA 3A, 02-238 WARSZAWA
- Z.P. Alexander. Piotr Pundzis, ul. Telewizyjna 19, 80-209 Chwaszczyno
- KATHAY-HASTER , M.BRZOSTOWSKI, A.A.ŚLEBIODA SP.J., UL. SZEHEREZADY 31, 60-195 POZNAŃ
- Roman Pilch Zakład Produkcyjno-Handlowy PLCH, ul. Fabryczna 36, 43-450 Ustroń
- Euro-Trade Sp. z o.o. i Sp. k., ul. Łokietka 155; 31-263 Kraków
- M&Z Sp. z o.o. , ul. Chwaszczyńska 131B, 81-571 Gdynia
- Albis Mazur Sp. z o.o. (marka AKUKU), ul. Stawiszyńska 10/2, 62-800 Kalisz
- ASKATO Sp. z o.o. Sp. k., ul. Klonowa 2, 62-002 Suchy Las
- HEMAR Family Sp. z o.o. Sp. k., ul. Dworska 12, 42-233 Mykanów
- Trefl SA, ul. Kontenerowa 25, 81-155 Gdynia
- Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, ul. Apteczna 6, 05-075 Warszawa
- Godan Spółka Akcyjna ul. Atlasowa 17,02-427 Warszawa
- „JAWA” Wyszkowski Bartłomiej, ul. Graniczna 25A, Nowa Iwiczna, 05-515 Mysiadło
- SWEDE Sp. z o.o. Sp.k., Wysogotowo, ul. Laurowa 18, 62-081 Przeźmierowo
- Filip i s-ka Dromader spółka jawna, ul. Pojezierska 90, 91-341 Łódź
- Firma Handlowa „Grażyna” Grażyna Marzec, ul. Krakowska 17, 33-113 Zgłobice
- Mawapol Sp. z o.o., Szablowskiego 3/23, 30-127 Kraków
- Firma Handlowa GUCIO, Gustaw Marzec, ul. Bronowicka 52/26, 30-091 Kraków
- Deef A.J.Filip i J. Dulny Sp.J., Szczawno 6, 74-100 Gryfino,
- B.est TOYS Polska, Agnieszka Lewicka-Łydek, ul. Daszyńskiego 10, 32-065 Krzeszowice
- Babyono Sp. z o.o., ul.Kowalewicka 13, 60-002 Poznań
- PHU ORSOLYA Urszula Guidon, ul. Wilsona 30, 42-202 Częstochowa
- TOYKI S.C. Zofia Krajewska, Magdalena Szota, ul. Zachodnia 230, 32-048 Jerzmanowice
- HarperCollins Polska sp. z o.o., ul. Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa
- Moje Bambino Sp. z o.o., ul. Graniczna 46, 93-428 Łódź
- COBI FACTORY S.A., Ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec
- babee planet Dominika de Nisau, ul. Pokorna 2/1517, 00-199 Warszawa
- Wader-Woźniak Sp. z o.o. ul. Rudna 30 42-530 Dąbrowa Górnicza
- Firma Handlowa Panda Dorota Czeczelewska, Sidorska 117B, 21-500 Biała Podlaska
- Toys Gallery Sp. z o.o., ul. Hlonda 10/u10, 02-972 Warszawa
- Toys Gallery I Sp. z o.o., ul. Hlonda 10/u10, 02-972 Warszawa
- Toys Gallery II Sp. z o.o., ul. Hlonda 10/u10, 02-972 Warszawa
- Toys Gallery III Sp. z o.o., ul. Hlonda 10/u10, 02-972 Warszawa
- Toys Gallery IV Sp. z o.o., ul. Hlonda 10/u10, 02-972 Warszawa
- Panda Dystrybucja Sp. z o.o., Sidorska 117 B, 21-500 Biała Podlaska
- Przedsiębiorstwo Handlowe Bartex, ul. Wiśniowieckiego 132, 33-300 Nowy Sącz
- Firma Handlowa „Mały Robinson s.c. Monika Bartosz Szufa, ul. Wiśniowieckiego 132, 33-300 Nowy Sącz
- Trifox Sp. z o.o. ul. Konwaliowa 21, 43-300 Bielsko-Biała
- Michu Angelika Janczak, ul. Podgórna 22, 66-620 Gubin
- P.H.U. Akcesbaby S.C, ul. Bukowa 8, 84-240 Reda
- P.P.H.U. Tygrysek Paweł Trocki, ul. Bukowa 8, 84-240 Reda
- Beppe Jolanta Marjańska, ul. Obr. Poczty Gdańskiej. 95, 42-400 Zawiercie
- Canpol Sp. z o.o. ul. Puławska 430, 02-884 Warszawa, Biuro: Słubica B, ul. Graniczna 4, 96-321 Żabia Wola
- NORIMPEX Sp. z o.o., ul. Osadnicza 35, 65-785 Zielona Góra
- SABA Sp.J., A.Michalczyk, J.Ryczek, ul. Partyzantów 5, 44-300 Wodzisław Śląski
- MoMi, ul. Kowalska 19, 60-663 Poznań
- Przedsiębiorstwo „SCHEMAT” Marczak, Lewiński – Spółka Jawna, ul. Mickiewicza 6 E, 98-200 Sieradz
- PHU Sidba Danuta Sinica Hurtownia Zabawek, ul. Hetmańska 10, 15-727 Białystok
- U JANA Jarosław Kaczanowski Sp. Jawna, ul. Brzeska 29/31, 03-737 Warszawa
- TM Toys Sp. z o.o. ul. Zbożowa 4B, 70-653 Szczecin
- Muzeum Iluzji, ul. Gen Hallera 15, 84-120 WŁADYSŁAWOWO
- E W E N T E X PW JOANNA JAROSZYŃSKA, UL. Kilińskiego 82, 22-400 Zamość
- Firma JM Jacek Molęcki, ul. Zielona 2a, 62-006 Bogucin
- Scandex, Małgorzata Kiszko, ul. Piłsudskiego 94, Łódź
- Sychut Lesław EDUCO Centrum Pomocy Edukacyjnej, ul. Ochotnicza 6/5, 20-012 Lublin
- P.H Wiki Karolina Stachowiak, ul. Jasna 8, 60 – 198 Poznań
- PRO-eximp B. K. Piwko Sp.j., ul. Smocza 20a/62, 01-034 Warszawa
- P.P.H.U. SUN-DAY ADAM SZAFAROWICZ, UL. KUTRZEBY 4, 99-400 Łowicz
- SUN-DAY SP. Z O.O. SP.K., UL. SŁOMIŃSKIEGO 19/135, 00-195 Warszawa
- Sklep Flamenco Dariusz Rożek, ul. Giełdowa 7d, 78-100 Kołobrzeg
- Janusz Musioł Marko Spółka Komandytowa, ul. Rybnicka 2 D, 44-300 Wodzisław Śląski
- Planeta Zabawek s.c. Małgorzata Kowalska Kamil Kowalski ul. Ks. Z. Trybowskiego 9/25, 85-796 Bydgoszcz
- ICOM Poland Sp. z o.o. Sp. k, ul. Firmowa 8, 62-023 Robakowo (Gądki)
- Novum Sp. z o.o., ul. Gnieźnieńska 2a, 12-100 Szczytno
- Granna Sp. z o.o, ul. Jelinka 48, 01-646 Warszawa
- Inovo Sp. z o.o. ul. Bolesława Chrobrego 1, 12-100 Szczytno
- Derform Sp. z o.o., ul. Za Motelem 1 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne
- Bumix-Bis Sp. z o.o., ul. Dojazdowa 3, 42-200 Częstochowa
- Hencz Toys Ewa i Wiesław Hencz, Agnieszka Hencz, Katarzyna Hencz s.c. ul. Grunwaldzka 33, 91-337 Łódź
- For Fun Marcin Czekanow, Os. Niepodległości 9/71, 31-861 Kraków
- Melodyjka Anita Ciachla-Czekanow, Ul. Radzikowskiego65h/4, 31-315 Kraków
- Bajo Wojciech Bajor, Kamionna 97, 32-732 Kamionna
- ZPHU Jochymek Grzegorz, ul. Rajska 5, 32 – 048 Jerzmanowice
- Edyta Kaliś Pekto, ul. Armii Krajowej 12, 32 – 300 Olkusz
- Księgarnia Prim Małgorzata Opalska ul. Słomnicka 7, 32 – 043 Skała
- Sagan Ryszard, ul. Pachońskiego 4a/48, Kraków
- Firma Mada Magdalena Prochal Bosak, ul. Bałtycka 26/28, 31 – 214 Kraków
- Klasa Ewa Dłużniak, ul. Mackiewicza 17, Kraków
- F.H. Leszek Kozioł ul. Reja 19/55, 31 – 216 Kraków
- FHU Panda ul. Daszyńskiego 1, Krzeszowice
- P.H.U. Papirus os. Piastów 60A/21 31 – 625 Kraków
- Księgarnia Karol Wierzbicki, ul. Wiśniowa 7, Wolbrom
- F.H.U. Young Romuald Czamara ul. Kościelna 1, 33 – 380 Krynica
- Owczyński i S-KA Paweł Owczyński ul. Lea 22A, 32 – 080 Kraków
- JOINCO Polska Sp. z o.o. , ul. Cybernetyki 9, IRIS-B, 02-677 Warsaw
- Smenet, Rynek 17, 32 – 065 Krzeszowice
- Foxy Family Kamil Lisowski, Zagrody 28/1, 43-344 Bielsko-Biała
- THM Group Sp. z o.o., ul. Ludwika Chmury 24, 35-213 Rzeszów
- Story House Egmont Sp. z o.o., ul. Inflancka 4c, 00-189 Warszawa
1 https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport/alertDetail/10013644?lang=en
Safety Gate: the EU rapid alert system for dangerous non-food products (europa.eu)