
Kiedyś w wózkach dla dzieci najważniejsza była amortyzacja, jednak teraz, gdy mamy lepsze chodniki, straciła nieco na znaczeniu. Dziś liczą się lekkość, łatwość obsługi i rozmiar po złożeniu. Jakie jeszcze cechy wózków są brane pod uwagę przez przyszłych rodziców?
Pierwszy wózek zazwyczaj jest wielofunkcyjny: z gondolką i spacerówką oraz adapterami do fotelika – wszystko montowane na jednym stelażu. Rodzice szukają zestawów zawierających różne dodatkowe akcesoria, m.in. osłonę przeciwdeszczową, torbę, moskitierę, śpiwór, wkładkę. Modne są akcesoria w kolorze tapicerki. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na nagrodzony w konkursie Nagroda Rodziców 2024 wózek Venicci Upline SE. W zestawie znajdziemy przewijak, śpiworek, siedzisko, moskitierę i folię przeciwdeszczową.

Bardzo ważna dla rodziców jest niezawodność wózka, zarówno w wersji ze spacerówką, jak i gondolą. Mitzy 4Kraft to lekki i zwrotny pojazd na cały okres „wózkowania”. Jest kompaktowy i składa się go jedną ręką. Wytrzyma wyjazd w trudny teren. Ma pełną amortyzację i możliwość zablokowania przednich kół na kamienistej trasie.

Jakie koła znajdują najwięcej odbiorców? W ofercie są tak zwane piankowe, lżejsze i bezobsługowe, albo pompowane, które lepiej amortyzują w terenie. Są też koła małe, dzięki którym wózek jest bardziej kompaktowy, oraz duże, bardziej terenowe. Tak naprawdę decyzję o wyborze kół większość rodziców podejmuje jeszcze przed wejściem do sklepu. Liczą się bowiem rodzaj nawierzchni w okolicy domu i fakt, jak intensywnie będą podróżować oraz jakimi środkami transportu najczęściej się przemieszczają.
Dzisiaj klienci sklepów z wózkami najczęściej pytają o łatwość składania. Wózki, które można rozłożyć i złożyć jedną ręką, trzymając w tym samym czasie dziecko, cieszą się największą popularnością. Często wystarczy wcisnąć mechanizm i poczekać, aż wózek sam się poskłada.
Wielofunkcyjny czy spacerówka?
Każdy rodzaj wózka jest potrzebny na innym etapie rozwoju dziecka. Te z gondolką są dla maluchów, które same nie potrafią jeszcze siadać. Gdy opanują tę sztukę, przesiadają się do spacerówki i muszą być zapięte w pięciopunktowe pasy, aby nie wypadły z wózka. Spacerówki są wygodne do zabrania w podróż, małe, poręczne i lekkie. Niektóre modele mają kilka funkcji, np. Anex IQ łączy trzy wózki w jednym: ma dwa komplety kół, a stelaż można zmienić na mniejszy.

W podróż i do samolotu
Wielu podróżujących rodziców szuka wózka, który zmieści się w luku bagażowym samolotu. Wózek spacerowy Easywalker Jackey2 XL Solution Baby Care wybiorą ci, którzy często się przemieszczają i aktywnie spędzają czas z dzieckiem, a także osoby wysokie, ponieważ wózek ma długą kierownicę. Po kliknięciu jednego przycisku wózek składa się automatycznie do kompaktowych rozmiarów, a po złożeniu stoi samodzielnie. Blokada pozwala go wygodnie nosić, używając pałąka jako uchwytu.

Aktywni rodzice zwracają uwagę na modne przyczepki rowerowe. Przyczepka Hamax Cocoon ma kilka praktycznych rozwiązań (umożliwiających takie aktywności jak rower, bieganie, spacer, narty) i rozkłada się jedną ręką. Ma też wkładkę dla niemowląt przypominającą fotelik samochodowy. Jest dostępna w wersji pojedynczej i podwójnej.

Kolor wózka
W tym sezonie będą obowiązywały kolory natury: delikatne beże, zielenie i brązy. Klient nie musi się obawiać, że to utrudni utrzymanie wózka w czystości – tkaniny wykorzystywane na tapicerkę nie brudzą się łatwo. Wózki można wyczyścić wilgotną szmatką, a w razie potrzeby odpiąć tapicerkę i uprać w pralce. Warto pamiętać, że jaśniejsze tapicerki będą się mniej nagrzewać latem.
Kilka słów o bezpieczeństwie
UOKiK wraz z Inspekcją Handlową kontroluje bezpieczeństwo produktów, w tym wózków dla dzieci. Przy ostatniej kontroli spośród 10 wybranych wózków 3 modele zostały zakwestionowane. Kontrole stwierdzają prawidłowość oznaczeń i dołączonych informacji oraz potwierdzają właściwości mechaniczne, a więc gwarantują, że:
• wózki są stabilne – np. nie przewracają się na pochyłej powierzchni,
• pasy same się nie rozpinają,
• krawędzie nie są ostre i nie grożą zranieniem,
• nie ma miejsc, w których mogłyby się zaklinować palce, ręce, nogi,
• kąt odchylenia oparcia spacerówki jest korzystny dla kręgosłupa dziecka,
• ścianki gondoli mają odpowiednią wysokość,
• koła są wytrzymałe,
• mechanizmy składania i rozkładania działają poprawnie, zastosowano dwustopniowy system blokad składania, co zapobiega niekontrolowanemu złożeniu się produktu w czasie jazdy.
Autorka: Magdalena Kordaszewska – ekspertka ds. produktów dla dzieci, terapeutka integracji sensorycznej, redaktorka naczelna portalu Zabawkowicz.pl, organizatorka konkursów Zabawka Roku i Nagroda Rodziców.
Branża Dziecięca 4/2024