Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame 2025, fot. Targi Kraków

Ponad 110 wystawców prezentowało swoje produkty na 3. Festiwalu i Targach Gier Planszowych BookGame, obejmującym planszówki, puzzle, szachy, klocki oraz inne kreatywne zabawki, książki i komiksy. Głównym punktem programu był największy w Polsce Games Room o powierzchni 5000 m², oferujący wypożyczalnię ponad 1300 różnych gier.

Uczestnicy mogli również skorzystać z premierowych prezentacji gier planszowych, Strefy Fantastyki ze spotkaniami z autorami, sesjami RPG i turniejami planszówkowymi z atrakcyjnymi nagrodami. Dodatkowo odbywały się warsztaty, gry terenowe oraz specjalna Dziecięca Strefa Zabaw. Warto wspomnieć o strefie gier wielkoformatowych, konstruktorze i prezentacji prototypów.

Jarosław Basałyga z Wydawnictwa Nasza Księgarnia podkreślił, że jednym z głównych atutów BookGame jest jego otwartość na różnorodne formy rozrywki. Wydarzenie nie skupia się jedynie na grach planszowych, ale przyciąga również miłośników klocków, puzzli i innych zabawek, co z kolei umożliwia dotarcie do nowych odbiorców i poszerzenie kręgu klientów.

Podobnego zdania jest Małgorzata Urbańska z Wydawnictwa Trefl: To bardzo fajne wydarzenie, które podobnie jak my, dostarcza rodzinom świetną zabawę, przyciągając uczestników w każdym wieku.

Spotkania i atrakcje

Gwiazdą festiwalu był dr Reiner Knizia, niemiecki projektant gier, autor ponad 800 bestsellerowych tytułów, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. – Panuje tutaj wspaniała atmosfera, a ogromna przestrzeń dla graczy to dokładnie to, czego szukają uczestnicy. Słyszałem, że to fantastyczne wydarzenie, a to, co widzę na miejscu, w pełni potwierdza te opinie. Jest przyjacielsko, a ja czuję się tu naprawdę dobrze – podsumował dr Reiner Knizia, zaproszony do Krakowa przez Wydawnictwo Muduko oraz Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame. Fani projektanta byli zachwyceni, przez kilka godzin stali w kolejce, aby zdobyć jego autograf.

Podczas wydarzenia po raz kolejny zorganizowano strefę prototypów, w której początkujący projektanci gier mieli okazję zaprezentować swoje gry szerokiemu gronu odbiorców, w tym dr. Reinerowi Knizi, który odwiedził strefę oraz przeprowadził konsultacje z twórcami planszówek. BookGame jest świetną okazją dla początkujących autorów do przetestowania swoich tytułów i zebrania cennych uwag od rzeszy graczy, których nie mieliby okazji spotkać bez wydarzeń takich jak BookGame.

Drugie życie planszówki

Z zainteresowaniem spotkała się akcja Gra za Grę, zorganizowana już po raz trzeci na stoisku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W tym roku celem było wsparcie bibliotek z terenów dotkniętych powodzią. Każdy, kto chciał dać swoim grom drugie życie, mógł przynieść kompletne, ale nieużywane już planszówki i w zamian otrzymać kupon rabatowy do wykorzystania u wystawców biorących udział w akcji. Odzew był ogromny – co trzecia osoba przyniosła grę. Zebrane gry trafiły do Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka.

Kolejna edycja odbędzie się 27-29.03.2026 r.

Szczegóły na bookgamekrakow.pl

Organizatorem wydarzenia jest firma Targi w Krakowie, a partnerem strategicznym Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Gralicja.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z wydarzenia.