Makieta przedstawiająca odebranie Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską. Fot. Beata Zawrzel

W setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (2 lipca) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie firma Lego Polska oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej oficjalnie odsłoniły konstrukcję, która powstała w ścisłej tajemnicy na zlecenie Lego.

Makieta zbudowana z ponad 21 tys. klocków Lego przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy poetka odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Mierząca 113 cm szerokości i ważąca blisko 30 kg makieta zawiera ponad 380 minifigurek. Mateusz Kustra ukrył w niej także kilka niespodzianek, które czekają na odkrycie przez zwiedzających. Wśród nich można wymienić: kota z wiersza Kot w pustym mieszkaniu, psa z wiersza Możliwości,; jeden z gości trzyma w ręku cebulę nawiązującą do wiersza Cebula, inny zaś posiada mapę w nawiązaniu do utworu Mapa. Oprócz tych ciekawostek makieta uwzględnia też minifigurki szwedzkiej rodziny królewskiej, znanych naukowców i pisarzy, a także pełen skład orkiestry na balkonie.

Za projekt i budowę makiety odpowiadał Certyfikowany Budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Cały proces – od pierwszego pomysłu do złączenia ostatnich klocków – zajął jego zespołowi blisko pół roku