
Z danych Eurostatu wynika, że pod względem liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków jesteśmy w europejskiej czołówce. W 2022 r. średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godziny, tymczasem Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godziny dłużej (40,5). Gorzej od nas wypadli jedynie Grecy, których średnia tygodniowa to równe 41 godzin. Tuż za Polską w rankingu znalazły się Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się średnio 40,2 godziny w tygodniu, a także Portugalia (39,9).
Ponad 80% mieszkańców Polski pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo. Dla porównania w Holandii aż 45,6% społeczeństwa pracuje mniej niż 35 godziny, a 23,3% poniżej 25. Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godziny, co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu w Unii Europejskiej. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3), Dania (35,4) i Austria (36). Do europejskiej średniej najbliżej jest Francuzom. Pracują 37,4 godziny tygodniowo.
Coraz więcej państw europejskich testuje nowe możliwości w zakresie uelastycznienia pracy. Kilkadziesiąt firm m.in. z Hiszpanii, Niemiec i Szkocji włącza się do pilotażu skracającego tydzień pracy do 4 dni. Dodatkowy wolny dzień w tygodniu ma pomóc pracownikom zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.