Adventerra Games ma w katalogu wyłącznie gry planszowe skupione na ochronie środowiska. Fot. Adventerra Games

W sklepach pojawia się coraz więcej zabawek edukacyjnych, wyjaśniających m.in., na czym polegają zmiany klimatyczne, jak poprawnie segregować śmieci, w jaki sposób chronić się przed smogiem. Przygotowaliśmy subiektywny przegląd tego, co początkującym ekologom proponuje branża zabawkarska.

 

 

Firma Mamy to my Agnieszka Stępień jest wyłącznym dystrybutorem szwajcarskiej firmy Adventerra Games, tworzącej wielokrotnie nagradzane gry edukacyjne rozwijające świadomość ekologiczną. – Za sukcesem Adventerra Games stoją rodzice, edukatorzy, pedagodzy i eksperci, których połączyła wspólna pasja do gier planszowych i zamiłowanie do natury. Dzięki ponad 20-letniej współpracy z przedszkolami i szkołami gry planszowe tego producenta gwarantują świetną zabawę wzbogaconą o walory edukacyjne. Miłość do planety jest wspólnym wątkiem wszystkich gier, a firma jako jedyna na świecie ma w katalogu wyłącznie gry planszowe skupione na ochronie środowiska – mówi dystrybutorka Adventerra Games Agnieszka Stępień.

Wszystkie planszówki tej firmy są wykonane z wysokiej jakości materiałów pochodzących z recyklingu i w 100% podlegających przetworzeniu. Nie zawierają żadnych tworzyw sztucznych, nawet przezroczysta folia zabezpieczająca pudełko została zrobiona z trzciny cukrowej i jest w pełni biodegradowalna. Gry zostały wymyślone i zaprojektowane w Szwajcarii. Są produkowane w Europie, aby zapewnić większą kontrolę nad jakością komponentów i spełniać  najsurowsze normy dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Współpraca z dostawcami, którzy są blisko, magazyn centralny we Włoszech, fabryki w Polsce i we Włoszech – to wszystko ma realny wpływ na zmniejszenie emisji CO₂ i śladu  ekologicznego wynikającego z transportu i przepływu surowców.

W aktualnym portfolio marki znajdziemy zarówno proste puzzle czy gry memory odpowiednie dla dzieci od 2. roku życia, z których najmłodsi dowiedzą się, jak oszczędzać zasoby naturalne i dlaczego jedzenie warzyw i owoców sezonowych to dobry pomysł, jak i planszowe gry strategiczne poruszające tematykę globalnego ocieplenia czy domów energooszczędnych. Warto dodać, że marka Adventerra Games zdobyła 2. miejsce w konkursie Play For Change, organizowanym przez Toy Industries of Europe, w kategorii Sustainability, obejmującej zabawki, które edukują o przyszłości planety, oraz firmy, które są liderami w korzystaniu ze zrównoważonych materiałów, opakowań i procesów produkcyjnych, a także aktywnie zachęcają do recyklingu. W finale konkursu znalazło się ok. 80 firm, w tym Lego, Mattel, Miniland czy Dantoy.

ROZPOZNAĆ PTAKI
Puls-Art działa na polskim rynku od ponad 20 lat. W portfolio firmy znajdziemy materiały edukacyjne: zestaw małego dendrologa, zestaw małego tropiciela, przestrzenne modele ptaków, tablice z nagranymi odgłosami lasu i ptaków (produkt przygotowano na licencji BBC). Puls-Art proponuje także gry edukacyjne, m.in. ABC Przyrody. W komplecie znajduje się 15 drewnianych deseczek w formacie 10 × 15 cm przedstawiających znane gatunki polskich ptaków, grzybów, zwierząt i rozkład odpadów w czasie. Każdy gatunek został pokazany na jednej dwustronnie zadrukowanej deseczce. Z jednej strony znajduje się nazwa gatunku wraz z nazwą łacińską, z drugiej zaś ilustracja, a w przypadku rozkładu odpadów – czas jego degradacji. Warte polecenia są także serie: Zgadnij, jaki to grzyb, Zgadnij, z jakiego to drzewa oraz Zgadnij, jaki to motyl.

Planszówki firmy Kumamgre.pl pakowane
są bez folii i niepotrzebnych wypełniaczy. Fot. Kumamgre.pl

EKOMANIA NA PLANSZY
Firma Kumamgre.pl to zespół projektantów i pedagogów z Krakowa tworzących m.in. gry edukacyjne w serii Ekomania. Ekomania czysta energia dostarcza wiedzę o naturalnej i ekologicznej energii odnawialnej. Ekomania czysta woda uczy oszczędzania wody. Ekomania ocieplenie klimatu wyjaśnia, na czym polega zjawisko ocieplania klimatu i podpowiada, jak można mu przeciwdziałać. Ekomania segregacja tłumaczy, jak poprawnie segregować śmieci, a Ekomania czyste powietrze uczy dzieci, jak zabezpieczyć się przed smogiem i z nim walczyć.

Firma zadbała o ekologiczną tematykę, zatroszczyła się także o „zieloną” produkcję. Planszówki wykonywane są z ekomateriałów, instrukcje i pytania drukowane na papierze ekologicznym; pudełka do gry zrobiono z tektury z odzysku; kości i pionki do gier są drewniane, a gry pakowane w duchu zero waste – bez marnowania, folii i zbędnych wypełniaczy.

SERIA Z LASEM
Grupa Brandstätter, do której należą marki Playmobil i Lechuza, postanowiła, że do 2027 r. obie firmy będą działać jako przedsiębiorstwa całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego. Główne zadania to ograniczenie emisji szkodliwych substancji w procesie produkcyjnym i udział firmy w inwestycjach mających na celu ochronę środowiska naturalnego. – Jako międzynarodowy koncern wspieramy liczne działania w kierunku ochrony środowiska mające wpływ na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji w procesie produkcyjnym. Tym samym przyczyniamy się do wypełnienia postanowień porozumień paryskich dotyczących ograniczenia globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C – podkreślał Steffen Höpfner, CEO Grupy Horst Brandstätter.

Playmobil włączył się również w działalność edukacyjną. Jedną z tegorocznych nowości zaproponowanych przez firmę jest seria Discover the Planet, produkowana w około 80% z surowców wtórnych. Dodatkowo podczas produkcji wykorzystano PCR (Post Consumer Recycling) i sztuczne biotworzywa. W serii Discover the Planet są figurki zwierząt w kieszonkowym formacie, do kolekcjonowania. Prezentuje ona ekosystem lasu deszczowego w regionie Amazonii, którego istnienie jest kluczowe dla całej planety. Opakowania zestawów i pojedynczych figurek zwierząt wyprodukowane są prawie w 100% z tektury z recyklingu, a instrukcje montażu figurek w 100% z papieru z odzysku. Kolekcja trafi do sklepów w lipcu tego roku.

Segregacja śmieci to jeden z najpopularniejszych tematów ekologicznych gier edukacyjnych. Fot. Kumamgre.pl

ŚMIECI W ROLI GŁÓWNEJ
Najwyraźniej segregacja śmieci to najwdzięczniejszy temat dla twórców ekologicznych planszówek. Jawa proponuje Akcję segregację, która otrzymała wyróżnienie w 14. edycji konkursu Zabawka Roku. Dzięki tej planszówce dzieci nauczą się, w którym pojemniku trzeba umieścić poszczególne odpady. Co zaliczamy do odpadów szklanych, papierowych, plastikowych, zmieszanych czy bio? Które odpady powinny trafić do PSZOK-u i co to są „gabaryty”?

Goblin poleca grę Mały ekolog, zachęcając do rozgrywek w następujący sposób: „To fascynująca gra edukacyjna dla miłośników przyrody. Kto pierwszy zdobędzie żeton z niebezpiecznymi dla środowiska śmieciami, ma szansę wygrać całą grę. Ciekawa droga biegnąca po zielonych listkach i karty z zagadkami zachęcają dzieci do zabawy”.

Z kolei familijna propozycja Ekofabryki – Ekomiasto – to gra, w której „gracze wcielają się w zespół śmiałków sprzątających odpady porozrzucane przez krecika śmiecika. Po znalezieniu wszystkich odpadów rozpoczyna się kolejny etap, czyli sortowanie i rozdzielanie odpadów do poszczególnych frakcji. To tutaj sprawdzana jest wiedza dotycząca zasad segregacji. Dzięki ekologicznej nauce w formie zabawy możemy szybko przyswoić wiedzę o tym, jak dbać o naszą planetę i otaczające nas środowisko”.

Na koniec raz jeszcze segregacja, tym razem w wersji gry mobilnej Wasteworld. Z pomocą wybranego bohatera – zabawnego robota – zbieramy porozrzucane odpady. W zależności od ich rodzaju (szkło, plastik, papier) umieszczamy je w odpowiednim koszu na śmieci. Za każdy odpowiednio posegregowany odpad gracz otrzymuje punkty i monety, które pomagają mu rozwijać postać. Gra zawiera elementy rzeczywistości rozszerzonej. Temat zabawek ekologicznych był motywem przewodnim lutowej edycji targów Spielwarenmesse Digital. Pod hasłem Toys go Green zorganizowano wiele prelekcji przygotowanych przez ekspertów z całego świata, którzy omówili 4 główne trendy w zabawkach spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.

Made by Nature
Zabawki nie muszą być drewniane, aby były ekologiczne. Coraz częściej do produkcji używane są inne naturalne i biodegradowalne materiały: bambus, kukurydza, wełna, guma, korek. PlanToys z Tajlandii proponuje Timber Tumble – grę koncentracji i umiejętności, w której dzieci w wieku 3+ pomagają bobrowi zręcznie usunąć kłody z tamy, by mógł bezpiecznie z niej zejść. Plan- Toys wykorzystuje wióry z procesów produkcyjnych, które są następnie prasowane w celu stworzenia zrównoważonych drewnianych zabawek. Do produkcji zabawek firma stosuje również drewno lite, w tym przypadku z drzew kauczukowych, które nie wytwarzają już lateksu. Materiały wolne od szkodliwych substancji są wizytówką PlanToys – firmy, która produkuje ekologiczne zabawki od lat 80. XX w.

Inspired by Nature
Pod tym hasłem kryją się zabawki wyprodukowane z bioplastiku i surowców odnawialnych, jak np. biotworzywo Arboblend, z którego niemiecka firma TicToys wyprodukowała klocki Binabo. Ten opatentowany biomateriał składa się z cukru, żywicy i włókna drzewnego. Binabo to klocki, których system łączenia umożliwia projektowanie przeróżnych figur do zabawy, a także praktycznych przedmiotów użytku codziennego, np. uchwytów rowerowych na bidony czy abażurów do lamp. Dlatego projektanci Binabo stworzyli zarówno kolorowe zestawy klocków dla dzieci, jak i czarno-białe klocki, które mogą być używane także przez dorosłych do budowania własnych konstrukcji. Z trzciny cukrowej wytwarzany jest także biomateriał wykorzystywany przez szwedzkiego producenta zabawek Viking Toys: w jego ofercie znajdziemy m.in. serię pojazdów eco-line dla dzieci 1–5 lat. Szwedzkie zabawki nadają się w 100% do recyklingu.

Discover Sustainability
Rosnący efekt cieplarniany, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych czy zamknięty obieg gospodarki – czasem nawet dorośli mają problem ze zrozumieniem tych kwestii. Dlatego świadomi rodzice poszukują zabawek, które wyjaśnią dzieciom niełatwe zagadnienia ochrony środowiska, np. dzięki organicznej szklarni Clementoni dziecko może zostać ekspertem od upraw naturalnych. W zestawie są narzędzia ogrodnicze, specjalne wiszące doniczki do kiełkowania roślin z bioplastiku oraz podręcznik, dzięki któremu mały ogrodnik pozna tajniki rolnictwa ekologicznego. Natomiast w ofercie firmy Kosmos znajdziemy zestaw do samodzielnego skonstruowania turbiny wiatrowej (dla dzieci w wieku 8–14 lat).

Recycle & Create
Zrównoważone zabawki to także takie, które wykonane są z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu i które mogą zostać ponownie przetworzone, kiedy już przestaną służyć dzieciom. Zestawy ReCycle Me holenderskiego producenta Fun2Give uczą zasad odzyskiwania materiałów: plastikowe butelki, rolki po papierze toaletowym, opakowania po mleku czy jajkach mogą zmienić się w foki, niedźwiedzie polarne, gąsienice, roboty, pociągi lub domy. To kreatywny i prosty sposób na pokazanie, jak wiele śmieci produkujemy i jednocześnie jak możemy je ponownie spożytkować.

Autor: Anna Orleańska
Branża Dziecięca 3/2022