Fot. Depositphotos.com

7 wojewódzkich inspektoratów IH w Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Opolu, Poznaniu i Szczecinie od marca do maja 2024 r. sprawdziło oznakowanie 16 modeli produktów dla dzieci:

– 3 chodzików dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć – do momentu, gdy zaczną samodzielnie chodzić lub do wagi 12 kg,

– 5 huśtawek ustawianych na podłodze, dla niemowląt, które nie potrafią samodzielnie siedzieć, do wagi 9 kg,

– 8 łóżeczek o długości wewnętrznej 90–140 cm, dla dzieci – do momentu, gdy potrafią się wspiąć na krawędź i wyjść z łóżeczka.

Pod lupę wzięto 1 producenta, 6 importerów, 17 placówek detalicznych, w tym 5 sklepów wielkopowierzchniowych. 4 badane produkty pochodziły z Polski (łóżeczka), 12 – z Chin.

Wyniki kontroli oznakowania

Inspektorzy sprawdzali, czy badane produkty mają dane identyfikujące podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu – producenta (w tym importera) lub dystrybutora, informacje identyfikujące produkt (np. model), oznaczenia typu i przeznaczenia produktu, ostrzeżenia, prawidłową instrukcję montażu, używania i konserwacji po polsku.

W wyniku kontroli zakwestionowano oznakowanie 9 z 16 modeli. W części z nich występowała więcej niż jedna niezgodność: niekompletne lub niewłaściwe zapisy w instrukcji, ostrzeżenia i oznaczenia, np. dotyczące wagi lub wieku dziecka na produkcie, podane tylko w języku obcym, brak niektórych ostrzeżeń lub oznaczeń, np. danych producenta i identyfikujących produkt.

Badania laboratoryjne

Sprawdzono, czy łóżeczka, chodziki i huśtawki są wykonane z wytrzymałych materiałów, mają oddzielające się małe elementy, które dziecko może włożyć do ust, działają poprawnie przy składaniu i rozkładaniu i nie nastąpi samoistne złożenie się (sprawne mechanizmy blokujące).

Zweryfikowano zgodność z wybranymi punktami norm:
– huśtawki – PN-EN 16232+A1:2018-11 Artykuły dla dzieci. Huśtawki dla niemowląt,
– chodziki – PN-EN 1273:2021-01 Artykuły dla dzieci. Chodziki. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań,
– łóżeczka – PN-EN 716-1+AC:2019-07 Meble. Łóżka dziecięce i łóżka dziecięce składane mieszkaniowe. Część 1: Wymagania bezpieczeństwa.

Badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości w huśtawkach:
– niewłaściwe działanie mechanizmu blokującego – ryzyko niezamierzonego złożenia się produktu wraz z dzieckiem,
– niewłaściwe pochylenie siedziska i oparcia – ryzyko wypadnięcia,
– oddzielanie się małych elementów – ryzyko zadławienia się lub połknięcia,
– niewłaściwa grubość folii opakowaniowej lub brak jej perforowania – ryzyko uduszenia.

Nieprawidłowości w chodzikach:
– trwałe uszkodzenie blokady mechanizmu składania stelaża – ryzyko nagłego niezamierzonego złożenia się produktu wraz z dzieckiem,
– oddzielenie się małych elementów – ryzyko zadławienia się lub połknięcia,
– przewrócenie się na bok pod obciążeniem masą – ryzyko wywrócenia się lub stoczenia się z dzieckiem w środku.

W 6 przebadanych łóżeczkach nie stwierdzono nieprawidłowości.

Listę skontrolowanych produktów można znaleźć na uokik.gov.pl.