Fot. Depositphotos.com

Kaczor Donald zadebiutował 9 czerwca 1934 r. w animacji Mądra kurka, a solową karierę rozpoczął 3 lata później od własnego serialu animowanego. Od tego czasu zagrał ponad 120 głównych ról w filmach swojego twórcy – Disneya. Doczekał się Oscara i pamiątkowej tablicy w hollywoodzkiej Alei Gwiazd, dołączając do innych animowanych sław, takich jak Myszka Miki, Kubuś Puchatek, Żaba Kermit i Królewna Śnieżka.

Z okazji 90. urodzin najsłynniejszego kaczora świata wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę albumu Nasz Wielki Donald. Komiks ukaże się 12 czerwca br. W albumie czytelnicy znajdą dwadzieścia historii autorstwa takich twórców jak Carl Barks, Don Rosa, Urlich Schröder i wielu innych. Zbiór historii prezentowanych w tomie jest bardzo zróżnicowany i obejmuje komiksy tworzone na przestrzeni ostatnich dziewięćdziesięciu lat.

W tomie opublikowano między innymi pierwszy komiks z Donaldem – Mądra kurka czy dłuższe historie dotąd niepublikowane na polskim rynku: Trzej Caballeros (Walt Kelly), Stąd do błogości (Rodolfo Cimino i Romano Scarpa), Wzlot i upadek Kaczora Donalda (Andreas Phil, Jose Colomer Fonts).

– Kaczor Donald należy do najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie. Tych, którzy znają go głównie jako jedną z maskotek korporacji Disneya, może jednak zdziwić fakt, że jest również jedną z postaci obdarzoną najbardziej ludzkimi cechami. W ciągu swojej dziewięćdziesięcioletniej kariery bywał irytującym kłótliwcem i zazdrosnym, kapryśnym nieudacznikiem, ale także pełnym determinacji i optymizmu kaczorem sukcesu, który przedkłada dobro swoich bliskich nad wszystko inne. Poza tym zdarza mu się nagle poczuć głód przygody i nowych doświadczeń, pragnienie zwiedzania świata. Niemniej te wszystkie bardzo różne role pasują do niego jak ulał – tak o Kaczorze Donaldzie w przedmowie do albumu Nasz Wielki Donald piszą Ralph Trommer i Fabian Gross – Nie da się zaprzeczyć, że tragikomiczny protagonista w marynarskim stroju to jeden z najpopularniejszych komiksowych bohaterów wszech czasów.