To było do przewidzenia – w Polsce znów pojawili się Krzyżacy. Na razie jest ich zaledwie kilku, ale oznacza to, że niedługo cała ich armia zaleje nasz kraj i państwa ościenne.

Na początku XIII wieku do Polski sprowadził ich Konrad I Mazowiecki. Tym razem również przybyli na zaproszenie jednego z naszych rodaków – a konkretnie Marcina Banacha. Teraz na szczęście nie ma się czego obawiać. Zakute łby z krzyżami na płaszczach nie będą palić, mordować, siłą wprowadzać nowej wiary. Będą służyć rozrywce dzieci, a także dorosłych. Taka sprawiedliwość dziejowa. „Wyrównywanie rachunków krzywd” odbywa się obecnie dzięki firmie TissoToys – producentowi figurek kolekcjonerskich.

– Krzyżak pojawił się najpierw w Kielcach podczas targów Czas Dziecka, gdzie mieliśmy swoje stoisko – wyjaśnia Marcin Banach, właściciel TissoToys. – Prototypy figurek do konsultacji przywiózł rzeźbiarz Grzegorz Kupiec. Oglądaliśmy, przymierzaliśmy, rozmawialiśmy o szczegółach – a nasz Krzyżak, jeszcze nie pomalowany, stał i czekał na decyzje o ewentualnych poprawkach.

Obecnie wizerunki postaci rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie są jeszcze dopracowywane i nieco zmieniane. TissoToys planuje wyprodukować trzy modele – dwa stojące, jeden na koniu.

Nasz kraj nie pozostanie naturalnie bez żadnej obrony. Na przeciw Krzyżakom wyruszają już polscy zbrojni. Równolegle ze „struganiem” zakonników trwają prace nad wizerunkami postaci pobratymców Zawiszy Czarnego i Władysława Jagiełły.

– Całą serię wypuścimy razem, no bo przecież nie zostawimy Krzyżaków samopas – dodaje Marcin Banach. – Wszyscy pojawią się na rynku w drugiej połowie roku.

Krzyżacy i polscy rycerze to kolejny element linii tematycznej pod nazwą Bohaterowie Historyczni. W jej skład weszły już figurki przedstawiające postacie z Trylogii Sienkiewicza. Pierwszy raz mogliśmy zobaczyć je na Targach Zabawek w Norymberdze – wtedy zaledwie na kilka godzin przed otwarciem stoisk Wołodyjowscy i Kmicice byli jeszcze malowani. W najbliższym czasie w ramach serii TissoToys planuje stworzyć figurki żołnierzy z XVIII i XIX wieku a także z okresu II Wojny Światowej – żołnierzy Wojska Polskiego oraz Wehrmachtu.